MSI Z77-GD65 in pretty pixels

A few weeks ago a site PCGH published pictures of MSI production Z77-GD65, because we are just a few weeks from launch, let's remind them. The only difference from the retail version are used coils, that golden ones looks really crazy.

Core i7-3770K Ivy bridge @ 7 GHz!

Screens above is from January, E0 revision chip (stepping 8) submitted by some "unknown" OverCloker and published now on BSN. Here you have better picture above. And performance? - Take a look ..

LucidLogix Virtu MVP tested!

You may know LucidLogix wants to launch new Virtu Universal for Intel and AMD and Virtu MVP. This technology has been already announced several months ago, but on the market will be in April with Ivy Bridge launch. We show you if it works and some exclusive pictures.

Exclusive: Info about Nvidia Kepler!

GeForce GTX 680 will be launched in March/April. In February, will be launched only GeForce GTX 560SE. The first cards based on Kepler architecture are GeForce 600 not 700! .

Real Kepler, GK107 tested and pictured!

Everything seems legit, device ID is 0FD1, it is right ID for N13P-GT SKU, look at this old S/A table. Enjoy, especially 384 CUDAs :)

neděle, 25. listopadu 2012

Microsoft Surface RT, naprostá sračka!


Dostal se mi do ruky Surface s Windows RT a 32GB paměti. Původně jsem doufal, že to bude slušné zařízení - není, je to naprosto levně vyrobený křáp, který by neobhájil ani cenu 5000 Kč natož 16 000 Kč kolik za černou verzi v ČR budou chtít. Většina čínských tabletů jsou dnes kvalitou i hardwarem daleko dále a za třetinu ceny, viz Cube 9GT5. Ale pojďme na to postupně ...

První co mne omráčilo, je délka - nudlovitost displeje a hmotnost, tohle držet několik hodin v letadle, tak vám upadne ruka a už ji nikdy nebude moci používat. Opravdu kentus. Vzhled celkem jde, zpracování pantů a těla je solidní, ovšem klávesnice mne dostala. Je potažená nějakým semišem a je celkem příjemná na dotyk, ovšem píše se na ní hrozně. Časem si ale může člověk zvyknout, klávesy jsou dotykové a chybí prostě pocit stisku. Napájecí zdroj je malý jak od mobilu a byl vyroben tak za 2 dolary. Objevuje se u něj problém levných adaptérů, při nabíjení se ztrácí synchro displeje a ten se vlní a nerozezná dotyky. Nutné je držet adaptér co nejdále od tabletu, ale i tak je to humus. O naproste dementním podstavci ani hovořit nebudu, nejde totiž měnit jeho úhel.

Největší tragédie je výkon a Windows RT. Tegra 3 má své nejlepší za sebou a její výkon na Windows RT a tablet prostě nestačí, ať si tisíc recenzentů říká, že to není pravda - je, Surface je extrémně líný tablet. Všechno na něm dělat je peklo a trvá sto let. Zadruhé vlastně ani není co spouštět, neexistuje víc jak deset použitelných aplikací. Tohle je tragédie, na Windows Mobile 6.5 bylo víc aplikací, nevěřte blábolům o tisících aplikací jak tvrdí Microsoft. Tohle poslat na recenzi bych se styděl, a chvála bohu, že ji nebudu dělat já - dopadla by zle. Stejně jako látkový obal co k tomu je, připadá mi jak filc ze školky ze sedmdesátách let, který byl nalepený na stolech. No velebnosti, jdu blejt ... Surface ani náhodou. Cokoliv je lepší než tohle ...

středa, 14. listopadu 2012

AMD: Chaepo trick for higher stock price

 
Advanced Micro Devices on Tuesday said it is not looking to sell the company or any of its assets. Shares of AMD were down 3% in after-hours trading. The stock had jumped during regular trading, rising 5% to close at $2.09 after Reuters reported that AMD had hired J.P. Morgan to "explore options" including a possible sale. In a statement, the company said its board and management "believe that the strategy the company is currently pursuing to drive long-term growth by leveraging AMD's highly-differentiated technology assets is the right approach to enhance shareholder value. AMD is not actively pursuing a sale of the company or significant assets at this time."
 
I tell you only one thing: AMD is for sale and will be soon bought by someone! Dont believe that camouflage shit on web, you will see :)

pátek, 9. listopadu 2012

Great news: AMD stocks under $2! But dont buy them ...


Great news today, will open my not the best, but good bottle for celebration - Dom Perignon Blanc 2003 by David Lynch edition, Nvidia has great Q3 and AMD is going to hell. I know (on 90 percents), this company will not survive year 2013.

sobota, 3. listopadu 2012

I was right, as always. Nothing interesting from AMD in 2013!


 
As i told you long time ago, there is no "Steamroller" FX and APU planned for next year! Vishera is last AMD performance desktop CPU ever! Next year will be on market Only Vishera (FX-8300), Trinity 2.0 (Richland) and Kabini aka Brazos 3.0. Steamroller tape-out will be (maybe) next year, first Steamroller Opterons/APUs will be here in 2014! If this will not be cancelled.