sobota, 4. února 2012

Nové grafické jádro od zelených překvapí ...

Tento text je schválně česky, aby se nešířil nijak výrazně angicky hovořícím webem (translátor ztratí plno věcí v překladu). Na větší odhalení je ještě dost času, ostatně už asi přijde brzy. Informace se dostávají všude. Zde musím říci, jak to vlastně s Keplerem a informacemi je. Věřte nebo nevěřte :)

Charlie D. i já jsme prvotně čerpali ze stejného dokumentu - CES 2012 prezentace od Nvidie, zdá se vám to divné? - Ani se vám nedivím, na CESu přece o Kepleru veřejně nepadlo ani slovo. Nvidia totiž podle plánů chtěla předvést Kepler na CESu, a na trh ho uvést v únoru. Kvůli zpoždění výroby se ale nakonec vše odsunulo a prezentaci zrušili. Kdo ale měl přístup k CES prezentaci, věděl vše už na konci prosince. Prezentace totiž říká mnoho ...

Hlavní indicie mainstreamového Kepleru: Mnohem více CUDA jader než má současná duální GeForce, zcela jiná a nová architektura, celé jádro pracuje na stejné a jediné frekvenci, užší sběrnice pamětí, větší framebuffer, dvakrát takový pixel fillrate než má současná vlajková loď, o 50 procent vyšší geometrický výkon než má vlajková loď, mnohonásobně vyší výpočetní výkon než vlajková loď, mnohem nižší spotřeba, dva 6-piny napájení, malé a efektivní jádro, zajímavá cena.

A výkon? - Ten je v prezentaci také a je jasné z čeho čerpal Charlie D. ve svém prvním článku, že Kepler vítězí všude. Nechápu proč potom otočil, jelikož výkon proti první verzi prezentace ještě narostl díky vyšším finálním taktům jádra. Takže pokud se ptáte, zdali bude mainstreamový Kepler výkonnější než HD 7970, tak věztě, že ... nechte se překvapit :) Však jsem vám to už řekl několikrát ...

PS. Od počátku stále tvrdím to samé, jen jsem si z vás vystřelil tou špatnou specifikací s jitrničkama v pozadí, už to mělo být znakem vtípku ... v tu chvíli jsem reálné specifikace dávno napůl znal, ale trochu jsem si zafejkoval ... pro zábavu!